خرید لباس تاناکورا گوآردیولا در بارسا می‌ماند، من در قطر

اگر شیوخ خلیج‌فارس واقعا باور داشتند که پپ گوآردیولا تا مدت‌ها با بارسا ادامه می‌دهد، اسپانیا تابستان آینده‌ جام جهانی را بالا می‌برد و قطر حق میزبانی جام جهانی 2022 را به شکل حماسی به چنگ می‌آورد، آن‌وقت فوتبال آسیا ظرف 20 سال به یکی از قطب‌های حقیقی جهان بدل می‌شد. اما حالا تصورش را بکنید که هر سه این خواب‌ها یکجا تعبیر نشوند.

به نوشته وطن امروز و به نقل از ساکرنت؛ این مقاله درباره فوتبال آسیاست اما نقطه آغازش نه به سبزی چمن فوتبال که معادل سبز آن در زمین گلف اشرافی دوحه است، درست در قلب خاورمیانه؛ جایی که گوآردیولا 2 سالی را که به سختی به یاد آورده می‌شود در باشگاه الاهلی قطر سپری کرد و اخیرا بلافاصله پس از کسب ششمین قهرمانی پیاپی بارسا در جام جهانی باشگاهی در همان نزدیکی، برای گذراندن تعطیلات زمستانی همراه خانواده چند روزی را میهمان دوحه بود.

اما همان زمان که استاد کاتالان در مقابل پرسش رسانه‌ها درباره احتمال تمدید قراردادش لب فروبسته بود، اینجانب ستون‌نویس بخش آسیاي Espn-Soccernet به جای گوآردیولا به سراغ همبازی سابقش در بارسا و الاهلی و دوست نزدیک مرد کاتالان رفتم؛ رونالد دی‌بوئر. این هلندی فاتح لیگ قهرمانان در 2 سال آخر بازی گوآردیولا در نوکمپ همبازی او بود. او که پس از بازنشستگی از فوتبال هم ترجیح داد در قطر ماندنی شود، بین بومی‌ها به «قطری- هلندی» معروف شده است.

دی بوئر در همان ابتدای گپ و گفتمان مژده‌ای برای هواداران بارسا دارد که البته در این گوشه دنیا تعدادشان انگشت‌شمار است ولی در کمال تعجب شاهد بودیم در کویت و در جریان دیدار دوستانه بارسا با الکاظمیه یعنی تنها 2 شب پس از قهرمانی آبی و اناری‌ها در جام جهانی باشگاهی، استقبال باشکوهی از بارسلونا شد. به هر روی مژده دی بوئر این است؛ گوآردیولا فصل آینده را هم در نوکمپ ماندگار خواهد شد: «چه چیزی بیشتر از این می‌توانی ببری؟

شاید به ذهنت خطور کند که پس از چنین فصل درخشانی بهتر است تیم را ترک کنی. ولی از طرف دیگر او (گوآردیولا) هنوز تیمی بزرگ دارد و هنوز می‌تواند چیزهای بیشتری ببرد. این تیم از نظر من هنوز قدر است. آنها بازیکنان گرسنه و جوانی مثل پیکه، بوسکتس و پدرو را دارند؛ پسرهایی که در همین سن کم اشتهایی سیری‌ناپذیر دارند. او حتما به این فکر می‌کند که هنوز تیمش جای پیشرفت دارد و به پسرهایش عشق می‌ورزد. من قویا باور دارم که او خواهد ماند ولی عجله‌ای برای تصمیم‌گیری ندارد. او این کار را قدم به قدم انجام خواهد داد. او از لحظاتش لذت می‌برد و همه آنها را یکباره نمی‌سوزاند».

شاید تصمیم برای ماندن در بارسا یک شرط مطمئن باشد اما تا نهایی شدن این تصمیم چه خواهد گذشت. شاید این روند حتی تا پایان جام جهانی آفریقای‌جنوبی به درازا بینجامد. دی بوئر حالا پس از 6 سال سر کردن در قطر، برای خودش کارشناس فوتبال آسیا به حساب می‌آید و می‌گوید ژاپن و کره‌جنوبی نمایندگان برتر آسیا در جام جهانی هستند.

همینطور اسپانیا را به خاطر رویکرد بارسا‌گونه‌اش به بازی زیبا، جزو بزرگ‌ترین مدعیان جهان می‌داند: «شیوه‌ای که بارسلونا فوتبال بازی می‌کند هنر مطلق است، یعنی مالکیت توپ به آن شکلی که زیبا جلوه می‌کند. همچنین از نظر من اسپانیا به خاطر همین نوع رویکرد به فوتبال مدعی اصلی جام جهانی است».

رونالد قطری ـ هلندی در جام جهانی 1998 با لاله‌های نارنجی نیمه‌نهایی جام را تجربه کرد و چنین سابقه‌ای بود که موجب شد مسؤولان فوتبال قطر او را به‌عنوان سفیر خود برای پیشنهاد میزبانی جام جهانی 2022 برگزینند.

دی‌بوئر حالا خود را به خاطر تلاش در دعوتی تاریخی برای آوردن جام جهانی به خاورمیانه مفتخر می‌داند: «آنها از من خواستند تا در معرفی پیشنهاد قطری کمک‌شان کنم. در 6 سال اخیر در اینجا زندگی کرده‌ام که این موجب افتخار من است و هر کاری خواهم کرد تا کمک کنم چون به گمان من بخشی از تاریخ بودن دستاورد بزرگی است، چیزی که می‌تواند برگزاری جام جهانی در خاورمیانه برای نخستین‌بار در تاریخ باشد. همچنین اعتقاد دارم فرصت بزرگی است تا بین خاورمیانه و دنیای غرب و همینطور دیگر قاره‌ها تفاهم ایجاد کنیم. فکر می‌کنم سوءتفاهمات زیادی وجود دارند و باور دارم فوتبال همواره بهترین روابط را بین مردم برقرار می‌کند».

این هلندی همیشه چمدان به دست تقویم پرمشغله‌‌ای در 12 ماه پیش رو تا روز تصمیم‌گیری فیفا دارد و اعلام آمادگی کرده که عضوی کلیدی از تیم پیشنهاددهنده قطری باشد: «به همراه گابریل باتیستوتا و سامی الجابر سفرهای زیادی انجام می‌دهم تا مردم را به شکل حقیقی متقاعد کنیم که قطر آماده این رویداد است. شور فوتبال در این بخش از دنیا واقعا باورنکردنی است. همچنین ما زیرساخت‌های ورزشی و شرایط میزبانی خوبی داریم که می‌تواند از قطر میزبانی جالب توجه برای جام جهانی بسازد».